چگونه می‌توانیم سلامت روانی خودمان را بهبود ببخشیم؟

24 مهر 1396

مدیریت احساسات و برخورد با مشکلات

دهم اکتبر، روز «سلامت روان» بود. سلامت روانی به معنای «حال خوب داشتن»، احساسی است که خودتان درباره خودتان و دیگران دارید. همچنین معنایش توان مدیریت احساسات و برخورد با مشکلات است.

سلامت روانی، نیاز به دریافت حمایت و درمان‌های تخصصی دارد اما درعین‌حال خودتان هم می‌توانید گام‌هایی برای بهبود سلامت عاطفی خود بردارید. ایجاد تغییرات پیشنهادی ما در این مطلب، نتایجش را در تمام جنبه‌های زندگی شما نشان خواهد داد؛ می‌تواند حال شما را بهتر کند، انعطاف‌پذیری‌تان را بیشتر کند و کاری کند که از زندگی بیشتر لذت ببرید.

به خودتان حرف‌های مثبت بزنید!

پژوهش‌ها نشان می‌دهد طرز فکر شما درباره خودتان اثر بزرگی بر حال شما دارد. وقتی خودمان را وزندگی‌مان را منفی می‌بینیم، تجربیان منفی هم به سراغمان می‌آیند. در عوض، سعی کنید از کلماتی استفاده کنید که بر احساسات مثبت و ارزش شخصی و قدرت شما تأکید کند. مثلاً به‌جای اینکه بگویید: «من همه‌ش  بدبیاری می‌آورم، این کار را نمی‌توانم بگیرم چون مصاحبه کاری را بد دادم»، بگویید: «مصاحبه‌ام خیلی خوب پیش نرفت اما معنی‌اش این نیست که نمی‌توانم آن کار را بگیرم.»

چیزهایی را که بابت آن‌ها شاکرید روی کاغذ بیاورید

سپاسگزاری، همواره با سلامت روانی و حال خوب و شادی در ارتباط است. بهترین روش آزمایش‌شده برای بالا بردن احساس سپاسگزاری این است که یک دفترچه برای نوشتن آنچه که بابت آنچه سپاسگزارید، داشته باشید. داشتن احساس سپاسگزاری به‌خودی‌خود مؤثر است اما باید بک تمرین روزانه و طولانی‌مدت داشته باشید تا اثر بلندمدت آن را ببینید. چیزی را پیدا کنید که بابت آن سپاسگزارید. بگذارید آن چیز قلبتان را پر کند و از آن احساس گرم شوید.

در لحظه زندگی کنید                                       

تمرکز بر لحظه حاضر به ما امکان می‌دهد که از شر احساسات منفی و دشوار تجربه‌های پیشین، خلاص شویم. این کار را با آگاهی نسبت به فعالیت‌های روزمره مثل دوش گرفتن، غذا خوردن، یا پیاده‌روی در مسیر خانه شروع کنید. به احساسات فیزیکی، صداها، بوها یا مزه‌ها توجه کنید تا بتوانید تمرکز کنید. وقتی ذهنتان پراکنده می‌شود، باز آن را به سمت کاری که در حال انجام آن بودید برگردانید.

ورزش کنید

بدن شما قبل و بعد از تمرین‌های ورزشی، هورمن آندروفین ترشح می‌کند که بالابرنده حال است، به همین دلیل است که ورزش، درمان استرس، اضطراب و افسردگی است. به راه‌های ساده‌ای فکر کنید که می‌توانید از طریق آن‌ها فعالیت بدنی را به زندگی خود بیفزایید. مثلاً به‌جای استفاده از آسانسور، از پله‌ها استفاده کنید یا برای پیاده‌روی کوتاهی از خانه خارج شوید. برای اینکه بیشترین نتیجه را بگیرید، ۳۰ دقیقه ورزش روزانه را برای خود هدف‌گذاری کنید یا برای ورزش از خانه بیرون بروید. قرار گرفتن در معرض نور آفتاب می‌تواند به شما کمک کند که ویتامین دی کسب کنید که آن‌هم در بهتر کردن حال شما و ترشح سروتونین در مغزتان مؤثر است. به‌علاوه، وقت‌گذراندن در طبیعت، کاهش‌دهنده استرس است.

غذای خوب بخورید

آنچه می‌خورید، کل بدن شمارا تغذیه می‌کند. کربوهیدرات‌ها (در صورت مصرف متعادل) سروتونین (ماده‌ای که اثر آرام‌بخش دارد) را بالا می‌برد. غذاهای سرشار از پروتئین، میزان نوره پینفرین، دوپامین و تیروسین را بالا می‌برد و شما را هشیار نگه می‌دارد. سبزی‌ها و میوه‌ها سرشار از مواد مغذی‌اند و سلول‌های بدن شما را تغذیه می‌کنند به‌خصوص آن سلول‌هایی را که بر هورمون‌های شیمایی مغز اثر دارند. غذاهای دارای امگا ۳، اسیدهای چرب (که در ماهی، آجیل و بذرها پیدا می‌شوند) را در غذای خود بگنجانید. تحقیقات نشان می‌دهد که این مواد غذایی می‌توانند بر حال شما اثر بگذارند و ساختار سلول‌های مغز را که برای عملکرد شناختی آن لازم‌اند، بازسازی کنند.

ارتباط برقرار کنید

دانستن اینکه برای دیگران ارزش‌دارید، می‌تواند کمک کند که مثبت فکر کنید. به‌علاوه، مورد اعتماد بودن، می‌تواند سلامت عاطفی شما را تقویت کند چون جنبه‌های مثبت وجود خود از نگاه دیگران می‌بینید و در شناسایی و دوست داشتن خود، بهتر می‌شوید.

برای دیگران کاری انجام دهید

پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مفید بودن برای دیگران، اثرات مثبتی بر احساس شما نسبت به خودتان دارد. کمک‌کار بودن و مهربانی، راهی برای بالا بردن عزت‌نفس است. معنایی که شما در کمک به دیگران می‌یابید، زندگی شما را هم معنادار می‌کند.

مرخصی بگیرید

در لحظاتی که به نظر می‌رسد همه‌چیز سنگین و دشوار است، عقب بروید و از انجام کارهایی که استرس شما را بالا می‌برند خودداری کنید تا زمانی که کمی بهتر شوید. گاهی بهترین کار این است که تمرینات تنفس را انجام دهید. چشم‌هایتان را ببندید و ۱۰ نفس عمیق بکشید. برای هرکدام از نفس‌ها تا چهار بشمرید، نفستان را در سینه نگه‌دارید و باز تا چهار بشمارید و سپس برای بیرون دادنش هم تا چهار بشمرید. این تمرین کاملاً فوری عمل می‌کند.

به‌موقع به رختخواب بروید

تحقیقات گسترده نشان می‌دهند که کمبود خواب اثر منفی بر حال روحی دارد. سعی کنید به‌موقع و سر ساعت مشخصی در روز به رختخواب بروید و برای بهتر به خواب رفتن کارهای مناسب را انجام دهید. مثلاً، موبایل و کامپیوتر را دست‌کم یک ساعت قبل از خواب کنار بگذارید، از رختخوابتان فقط برای خواب استفاده کنید یا تمرینات آرام‌بخش انجام دهید و از نوشیدنی‌های کافئین‌دار صبحگاهی را محدود کنید.

امروز شروع کنید!

شما این قدرت رادارید که همین‌الان قدم‌های مثبتی برای بهتر کردن حالتان و به تعادل رساندن سلامت عاطفی‌تان بردارید، منتظر این نباشید که حالتان خیلی بد شود و آن موقع به فکر سلامت روانی‌تان بیفتید، به‌علاوه، وقتی ازنظر روانی قوی‌تر هستید، شکل‌دادن عادت‌های تازه آسان‌تر است. سپس می‌توانید در موقع نیاز از این عادت‌های مثبت استفاده کنید. از این مقاله نکته‌ای بردارید و آن را امتحان کنید. بعد یکی دیگر را امتحان کنید. کم‌کم آن‌ها را تبدیل به برنامه روزانه خود کنید.

عادت‌های منظم، کم‌کم در شما تغییر ایجاد خواهند کرد و احساس بهتری خواهید داشت.

سعید عدالتی

آخرین ویرایش در %ب ظ، %24 %544 %1396 ساعت %15:%مهر