چگونه در حال خوب باقی بمانیم؟

01 آذر 1396

اگر می‌خواهید در حال خوب باقی بمانید، باید عادت‌هایی پیدا کنید که احساس شادمانی‌تان مداوم باشد.

اینکه احساس کنیم حالمان خوب نبست، یک حالت عادی است. مثلاً وسط روز کاری یا در ارتباط با آدمی که اذیتمان می‌کند گیر می‌کنیم یا گاهی هم بی‌دلیل حالمان بد می‌شود. انگار ناگهان آسمان ابری می‌شود و با خودمان فکر می‌کنیم آیا دوباره آفتاب خواهد شد؟ اگر می‌خواهید در حال خوب باقی بمانید، باید عادت‌هایی پیدا کنید که احساس شادمانی‌تان مداوم باشد. علاوه بر این، امتحان کردن شیوه‌هایی که می‌توانند به‌سرعت، هرجایی که هستید و هر کاری که دارید می‌کنید، حالتان را بهتر کند، ضرری ندارد.

 عشق را دست‌کم نگیرید!

اگر آن‌قدر خوش‌شانس هستید که یک آدم خاص در زندگی‌تان هست، پس باید به زمانی که باهم می‌گذرانید، معنا ببخشید. انجام کارهایی که دوست دارید با کسی که دوستش دارید را متوقف نکنید. بگویید دوستت دارم و با کسی که دوستش دارید زمان بگذرانید. کنار کسی که دوستش دارید باشید و با او به فعالیت‌های مفید بپردازید. ثابت‌شده که این رفتار باعث شادی افراد می‌شود. پس خودتان را از این حالت که باعث بهتر شدن حالتان می‌شود محروم نکنید. ممکن است فکر کنید که به دلیل نگرانی‌های کاری یا تحصیلی عزیزانتان نمی‌توانند شما را خوشحال کنند، اما اشتباه می‌کنید.

مرتب ورزش کنید

این کار باعث آزاد شدن هورمون آندروفین می‌شود که در بهتر شدن حال شما مؤثر است، ورزش مرتب، یکی از مهم‌ترین عادت‌هایی است که باید کسب کنید. به‌طور متوسط باید روزی ۳۰ دقیقه در روز ورزش کنید، اما مجبور نیستید هرروز کارهای کسل‌کننده و تکراری انجام دهید. می‌توانید هفته‌ای سه بار بدوید و چهار روز دیگر راه بروید، می‌توانید چهار بار در هفته یوگا کنید یا یکی دو روز در هفته به خودتان مرخصی بدهید. فقط دقت کنید که هرروز فعال باشید، چه این فعالیت بالا رفتن از پله‌ها باشد، چه پیاده‌روی به‌جای رانندگی کردن.

با دوستانتان وقت بگذرانید

وقت‌گذرانی با دوستان باعث می‌شود که انرژی بگیرید و هیجان مثبت پیدا کنید؛ درست مثل موقعی که با اعضای خانواده‌تان وقت می‌گذرانید. البته اگر همیشه با دوستانتان وقت بگذرانید ممکن است نیاز به تنها بودن هم پیدا کنید. دست‌کم یک با دو بار در هفته با دوستانتان قرار بگذارید. دفعه بعدی که دوستانتان از شما خواستند با آن‌ها بیرون بروید و شما احساس اندوه یا تأسف می‌کردید، درخواست آن‌ها را قبول کنید. مطمئن باشید که احساس بهتری پیدا خواهید کرد. البته واقعاً دوست نداشتید با آن‌ها زمان بگذرانید، مجبور نیستید این کار را بکنید، اما یادتان باشد که اولویت دادن به وقت‌گذرانی با دوستان، در بلندمدت به حال بهتر منجر خواهد شد. دوستانی که شاد هستند و خندیدن را دوست دارند، شمارا شادتر خواهند کرد. اما رابطه با افراد غمگین و غرغرو، حالتان را بهتر نخواهد کرد.

به‌قدر کافی بخوابید

اطمینان حاصل کنید که ۷ تا ۸ ساعت در روز می‌خوابید. در ساعت مشخصی به رختخواب بروید و ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید و یک برنامه منظم خواب داشته باشید. یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای داشتن حال خوب، استراحت کافی است. به‌این‌ترتیب باحال خیلی خوب و پر از انرژی بیدار خواهید شد و برای روبه‌رو شدن با روز پیش رو، آماده‌تر خواهید بود. یادتان باشد که خواب مهم‌تر از تماشای برنامه‌های تلویزیونی یا انجام کارهایی است که فردا صبح هم می‌توانید آن‌ها را انجام دهید.

فکرهای مثبت کنید

قبل از اینکه به رختخواب بروید، یک کتاب خوب بخوانید یا یک فیلم خوب ببینید. با عزیزانتان یک گفت‌وگوی مثبت داشته باشید. هر کاری که می‌کنید، کار استرس‌زا مثل نوشتن یک نامه غم‌انگیز یا تماشای یک فیلم جنایی نکنید. چنین فعالیت‌هایی باعث می‌شود کابوس ببینید و درست نخوابید و روز بعد هم حال خوبی نداشته باشید. وقتی بیدار می‌شوید، بازهم یک کتاب خوب بخوانید یا بخش خبرهای ورزشی روزنامه را بخوانید، فوراً سراغ خبرهای آزاردهنده روز نروید. پیش از اینکه سراغ تلفنتان یا کامپیوترتان بروید، چند دقیقه در آرامش به خودتان وقت بدهید و در زمان حال باقی بمانید.

تغذیه سالم داشته باشید

اگر می‌خواهید در حال خوب باقی بمانید، باید سه بار در روز غذای سالم و متنوع بخورید. روزتان را با یک صبحانه سالم شروع کنید که می‌تواند شامل سبزی‌های سالم مثل اسفناج باشد. این وعده غذایی را هیچ‌وقت حذف نکنید. در طول روز میان وعده‌های سبک بخورید: مثل ماست یا میوه تا باانرژی باقی بمانید. زیادی غذا نخورید و بیش از سه ساعت هم بی‌غذا نمانید. حتی شده یک‌چیز کوچک بخورید. سطح انرژی، بر حال شما اثر می‌گذارد، پس مهم است که برنامه غذایی منظم و سالم داشته باشید.

آب بنوشید

ممکن است به دلیل ننوشیدن آب کافی احساس خوبی نداشته باشید. نوشیدن یک لیوان آب ذهن و جسمتان را بیدار می‌کند. در طول روز ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید. ممکن است بدون اینکه بدانید دچار خشکی و کم‌آبی شده باشید.

برای رؤیاهایتان وقت بگذارید

در طول هفته حتی اگر هزار کاردارید، اطمینان حاصل کنید که برای رؤیا یا کار موردعلاقه‌تان وقت کافی می‌گذارید. در پایان روز، انجام دادن کاری که دوست دارید به‌جای انجام کاری که مجبورید انجامش بدهید، باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشید. اگر می‌خواهید آدم شادتری باشید و در حال خوب باقی بمانید، باید برای چیزهایی که دوست دارید وقت بگذارید.

کارهای داوطلبانه انجام دهید

وقت گذاشتن برای فعالیت‌های داوطلبانه باعث می‌شود حالتان خوب شود. از کمک کردن به دیگران مثل آموزش الفبا به آدم‌بزرگ‌ها یا تمیز کردن پارک محل که باعث شاد شدن مردم می‌شود، شما را هم شاد می‌کند.

مدیتیشن کنید

۱۰ دقیقه از روزتان را روی یک صندلی راحت و در یک اتاق ساکت بنشینید، روی تنفس‌تان تمرکز کنید و آرامش هر عضو بدنتان را احساس کنید. تنها روی بالا و پایین رفتن نفس در بدنتان تمرکز کنید. بگذارید تمام اعصاب بدنتان آرام شود. ثابت‌شده که عادت به مدیتیشن روزانه باعث می‌شود که در حال خوب باقی بمانید. اگر با مدیتیشن ارتباط برقرار نکردید، یوگا را امتحان کنید که آن‌هم به شما کمک می‌کند تمرکز کنید وزندگی شادتری داشته باشید.

برای آینده برنامه داشته باشید

گاهی ممکن است تنها به خاطر بدخوابی یا هر دلیل دیگر حالتان خوب نباشد، گاهی هم ممکن است درگیر مشکلات بزرگ‌تری باشید مثل یک رابطه به پایان رسیده یا مشکلات کاری. اگر دچار چنین وضعیتی هستید پس باید برای آینده و برای حل این مشکلات برنامه‌ای بریزید.

اجازه ندهید چیزهای کوچک آزارتان دهد

بسیاری از مردم به خاطر چیزهای کوچکی مثل گم کردن یک چتر یا گیرکردن در ترافیک حالشان بد می‌شود. درست است که این چیزها هم آزاردهنده است اما باید یاد بگیرید که در بلندمدت هیچ‌کدام از این چیزها هیچ اهمیتی نخواهد داشت. روی شادی تمرکز کنید و بگویید: خب، این اتفاق خوب نبود، اما نباید حال مرا خراب کند. این کار نیاز به تمرین دارد. اگر نیاز به زمان‌دارید، برای تحلیل اوضاع وقت بگذارید و ببینید چطور می‌توانید از هر اتفاق درسی بگیرید و بعد روبه‌جلو حرکت کنید.