شش دلیل برای این‌که بیشتر اشتباه کنید!

16 تیر 1397

اشتباه کردن به ما فرصتی برای خندیدن می‌دهد

هیچ‌کس از اشتباه کردن خوشش نمی‌آید. ما را شرمنده می‌کند، باعث خشم و نومیدی می‌شود و بعید است کسی در دنیا باشد که از چنین احساساتی خوشش بیاید اما اشتباه کردن همیشه نتیجه بدی به همراه ندارد. شاید هم گاهی به نفع ما تمام شود.

۱. اشتباه کردن راهی است برای یادگرفتن

همه ما این مثل قدیمی را شنیده‌ایم که آدم از اشتباهاتش درس می‌گیرد. خوشتان بیاید یا نیاید، این مثلی درست است، آزمون‌وخطا بخش مهمی از ذهن و مغز و فرآیند توسعه مهارت‌های ماست. کودک نوپایی را در نظر بگیرید که تازه راه رفتن را یاد می‌گیرد، ورزشکاری که در ورزشی مهارت پیدا می‌کند یا کسی را که بیش از بیست بار پختن کیکی را تمرین می‌کند تا آنچه را که می‌خواهد بپزد.

برای یادگرفتن از اشتباهاتمان باید «طرز فکر رشد یابنده» داشته باشیم یا باور داشته باشیم که هوش چیزی است که می‌توان روی آن کارکرد و آن را توسعه داد و بهبود بخشید. در تحقیقی که بر روی ۱۲۳ کودک انجام گرفت، مشاهده شد کودکانی که فکر می‌کردند هوش امر ثابتی نیست توجه بیشتری به اشتباهاتشان کردند و بیشتر یاد گرفتند.

۲. اشتباه کردن نتایج مثبت غیرمنتظره‌ای دارد!

شماری از اشتباهات ما می‌توانند جنبه‌های مثبتی داشته باشند. اشتباه‌هایی که مخترعان کرده‌اند آن‌ها را به‌سوی کشفیات و اختراعات بیشتر و بزرگ‌تری رهنمون کرده است از میان آن‌ها می‌توان به ماکروویو و دستگاه تنظیم ضربان قلب (پیس میکر) و یادداشت چسبان (پست ایت) اشاره کرد. اگر اشتباه کوچک آلکساندر فلمینگ دانشمند اسکاتلندی در سال ۱۹۲۸ نبود، ۹۰ سال پس‌ازآن طور دیگری رقم می‌خورد. فلمینگ پس از گذراندن تعطیلاتش متوجه شد ظرف کشت میکربش کپک‌زده و این‌گونه موفق به کشف پنی‌سیلین شد. پیش از آنکه ظرف را تمیز کند او متوجه چیز عجیبی در ظرف شد، جایی که کپک‌ها رشد کرده بودند، باکتری‌ها رشد نکرده بودند. این کپک معمولی نبود، این پنی‌سیلیوم نوتاتوم بود. و آنچه به دنبال آن اتفاق افتاد تولید پنی‌سیلین به‌عنوان وسیله‌ای برای مبارزه با عفونت‌های باکتریایی بود.

فقط ببینید که چطور یک اشتباه ساده توانست جان میلیون‌ها نفر را نجات دهد.

۳. اشتباه کردن کمک می‌کند خودمان را بهتر بشناسیم

اسکار وایلد می‌نویسد: «تجربه، نامی است که ما به اشتباهاتمان می‌دهیم». شوخی او اشاره به موضوع بسیار مهمی دارد، زیرورو کردن و درهم ریختن بخش بسیار حیاتی شناخت خویشتن و زندگی خود است. در امتحان مهمی رد می‌شوید و یاد می‌گیرید که چطور با ناامیدی‌های واقعی کنار بیایید. یک میراث ارزشمند و دیرین خانوادگی را خراب می‌کنید و یاد می‌گیرید چطور از پس مکالمه‌های تلخ و ناجور بربیایید. یا مثل کشیش قرن نوزدهم میلادی ویلیام میلر، اشتباهی هزاران نفر را متقاعد می‌کنید که جنگ روز قیامت به‌زودی فرامی‌رسد و می‌بینید که باید شجاعت پذیرفتن و اعتراف به اشتباهتان را داشته باشید.

۴. اشتباه کردن راهی است که با فراغ بال به هدفمان برسیم!

تئودور روزولت می‌گوید: «فقط آنکه هرگز کاری نمی‌کند، مرتکب اشتباه نمی‌شود». ازآنجاکه ما از ترس شکست، خیلی از کارهای تازه را انجام نمی‌دهیم، پذیرش اشتباهات به‌عنوان جزئی از زندگی اثری مثبت دارد و به ما حس رهایی بی‌انتهایی در راه رسیدن به هدف‌هایمان می‌بخشد.

۵. اشتباه کردن کمک می‌کند تا اولویت‌های ما مشخص شوند

جی.کی. رولینگ می‌گوید وقتی بیست‌وچندساله بود خود را در «مقیاس مرسوم روزگار» آدمی شکست‌خورده می‌دید. با ازدواجی که شکست‌خورده بود و شرایطی که خود و دخترش در فقر زندگی می‌کردند، چگونه ممکن بود فکر کند که روزی نویسنده خواهد شد؟ در سال ۲۰۰۸ هنگامی‌که برای دانشجویان دانشگاه هاروارد صحبت می‌کرد، گفت: «من از این‌که وانمود کنم چیزی غیر ازآنچه بودم هستم، دست کشیدم و تمام انرژی‌ام را معطوف به سامان رساندن تنها کاری کردم که برایم مهم بود.» او می‌گوید: «احساس رهایی کردم، چون به بزرگ‌ترین هراسم واقف شده بودم و هنوز زنده بودم و هنوز دختری داشتم که او را دوست می‌داشتم و یک ماشین‌تحریر قدیمی و ایده‌ای بزرگ داشتم.» و البته که همه تلاش‌های نویسنده هری‌پاتر که یکی از مشهورترین و ثروتمندترین نویسندگان جهان است، بسیار خوب به ثمر نشست.

۶ . اشتباه کردن به ما فرصتی برای خندیدن می‌دهد

از کتاب «کمدی اشتباهات» شکسپیر تا فیلم و سریال‌های خنده‌دار، بسیاری از کمدی‌های محبوب ما بر مبنای اشتباهات خنده‌دار و سوءتفاهم‌های ما ساخته‌شده‌اند. وقتی کمی از این اشتباهاتمان فاصله بگیریم، آن‌ها را خنده‌دار می‌بینیم. اگر امروز در موقعیتی قرارگرفته‌اید که ناشی از اشتباهتان بوده و شرمسار شده‌اید، شاید روزی از همین روزها به خودتان و اشتباهی که کردید بخندید.

منبع: bbc

آخرین ویرایش در %ب ظ، %23 %510 %1397 ساعت %15:%مرداد