چطور می‌توان روحیه‌ای شاد و مثبت پیدا کرد؟

12 مهر 1398

۹ کاری که به بهتر شدن خلق‌و‌خو کمک می‌کند!

سلیس: چطور می‌توان روحیه‌ای شاد و مثبت پیدا کرد؟ حتی گاهی کارشناسان خود به کمک نیاز دارند.

دکتر دیوید دی برنز، روان‌پزشک و نویسنده کتاب پرفروش روانشناسی «احساس خوب: روش جدید درمان خلق‌وخو»[1] می‌گوید: «ما هم همان مشکلات بیمارانمان را داریم.»

راه‌های زیر چند موردی هستند که کارشناسان خود امتحان کرده و به بیماران خود توصیه می‌کنند:

۱. از «قانون ۳۰ ثانیه» استفاده کنید!

اگر زیر فشار کار، وظایف خانه، یا برخورد با دیگران عرصه بر شما تنگ‌شده است، اول یک کار کوچک که می‌توانید آن را در ۳۰ ثانیه انجام دهید را انتخاب کنید. برای مثال اگر روی میزتان نامرتب است، اول کاغذها را روی‌هم بگذارید و مرتب کنید و کارها را همین‌طور ذره‌ذره انجام دهید. همین کار کوچک به بهتر شدن خلق‌وخویتان کمک می‌کند چون حس می‌کنید بخشی از وظایفتان را تکمیل کرده‌اید.

نشان ندادن احساسات و سرکوب کردن آن در خود، تأثیر منفی دارد.

۲. نفس عمیق بکشید!

به گفته نویسنده کتاب «وضوح، پاک‌کننده است»، تنها چند نفس عمیق سیستم عصبی پاراسمپاتیک - بخشی از سیستم عصبی که موجب کاهش فشارخون و ضربان قلب می‌شود - را فعال می‌کند.

۳. اشکالی ندارد، ناراحت شوید!

نشان ندادن احساسات و سرکوب کردن آن در خود، تأثیر منفی دارد. به خودتان اجازه ابراز احساسات بدهید و از این‌که ناراحت شده‌اید یا حس بدی کرده‌اید، خودتان را سرزنش نکنید.

هر کاری که فکر می‌کنید حال شما را بهتر می‌کند، انجام دهید.

۴. خودتان را دوست بدارید و از خودتان تعریف کنید!

انتقاد از خود، به‌خصوص وقتی خلق‌وخوی بدی دارید، کار راحتی است. به‌جای تمرکز به اشکالات و اشتباهاتتان، به نکات مثبت‌تان توجه کنید و همدرد خود باشید.

۵. از خودتان بپرسید بهتر است چه‌کار کنید و همان کار را انجام دهید!

اگر به جلسه اداره دیر رسیدید و بعد متوجه شدید که هنگام صحبت روی لباستان لک قهوه بوده، شاید همین موضوع شما را ناراحت کرده و روی خلق‌وخویتان تأثیر بگذارد. فکر کنید چه‌کار می‌توانید بکنید که حالتان بهتر شود. آیا بهتر است به خانه بروید و چرت بزنید؟ یا با دوستتان به کافه بروید و با او درد دل کنید؟ هر کاری که فکر می‌کنید حال شما را بهتر می‌کند، انجام دهید.

۶. پیاده‌روی کنید!

یا حداقل بیرون بروید. مطالعات نشان داده است پیاده‌روی یا هرگونه فعالیت فیزیکی در بهبود خلق‌وخو تأثیر دارد. کارشناسان می‌گویند حتی تنها بیرون رفتن و هوای تازه خوردن در روحیه یک فرد تأثیر مثبت می‌گذارد.

۷. یک جمله روحیه‌بخش و مثبت را انتخاب کنید و هر وقت ناراحت هستید آن را تکرار کنید!

برای خود یک واژه یا جمله مثبت و «محبت‌آمیز به خود» پیدا کنید که یادتان بماند و هر وقت ناراحت هستید آن را زیر زبان تکرار کنید.

به خودتان اجازه ابراز احساسات بدهید و از این‌که ناراحت شده‌اید یا حس بدی کرده‌اید، خودتان را سرزنش نکنید.

۸. حرکات موزون!

رقصیدن با ‌آهنگ‌های شاد انرژی منفی را از شما دور می‌کند و باعث شادی و سرور می‌شود. حس کنید که با هر حرکت دست، ناراحتی‌ها و انرژی منفی را از خود بیرون می‌ریزید.

۹. با حیوان‌های خانگی بازی کنید!

وقت گذراندن با ماهی، سگ، گربه، یا هر نوع حیوان خانگی می‌تواند آرام‌بخش و در بهتر شدن خلق‌وخوی یک فرد کمک کند. شاید بی‌دلیل نباشد که افرادی که صاحب حیوان خانگی هستند، طول عمر بیشتری دارند.

منبع: هافینگتون پست

[1]. Feeling Good The New Mood Therapy