چشم‌انداز روزنامه‌نگاری در ۱۰ سال آینده‌ خبررسانی درازای پول

06 مرداد 1395

مؤسسه پژوهشی «بیت‌کوم» که در عرصه اقتصاد رسانه در آلمان فعالیت می‌کند به‌تازگی پژوهشی منتشر کرده که بنا بر آن آمادگی کاربران برای استفاده از محتوای سایت‌های خبری درازای پرداخت پول افزایش‌یافته است.

 بر اساس این پژوهش ۳۶ درصد کاربران در ماه‌های گذشته برای مطالعه خبرها و گزارش‌هایی که در سایت‌های خبری منتشرشده پول پرداخت کرده‌اند. در مقایسه با سال گذشته این آمار به میزان شش درصد افزایش‌یافته است. پژوهش «بیت‌کوم» در حلقه‌ای از هزار مخاطب سایت‌های خبری از ۱۴ سال به بالا انجام‌شده است. گروهی از کاربران که برای دسترسی به اخبار به سایت‌های خبری مراجعه می‌کنند، آمادگی بیشتری برای پرداخت پول درازای اطلاعات دارند. سال گذشته ۴۰ درصد از این کاربران آمادگی پرداخت پول داشتند، در سال جاری ۴۸ درصد.۲۲درصد از کاربران شبکه اینترنت با پرداخت ماهانه‌ای، سایت‌های خبری را مشترک شده‌اند. یک‌پنجم کاربران برای دسترسی به جستارها، مقالات و گزارش‌های فراتر از خبرهای روز پول پرداخت کرده‌اند.

آخیم برگ، معاون مؤسسه پژوهشی «بیت‌کوم» می‌گوید: «محتوای ژورنالیستی خوب در نزد کاربران خریدار دارد برگ می‌گوید: «سایت‌های خبری برای پیشرفت و بهبود محتوا به منابع مالی نیاز دارند بر اساس پژوهش «بیت‌کوم» ۳۷ درصد از کسانی که همچنان از سایت‌های خبری به‌طور رایگان استفاده می‌کنند به محتوای رایگان سایت‌های رقیب استناد کرده‌اند و گفته‌اند وقتی می‌توان به‌رایگان به اطلاعات موردنیاز دست پیدا کرد، دلیلی برای پرداخت پول وجود ندارد.۳۲درصد از کاربران گفته‌اند که محتوای سایت‌های خبری بیش‌ازحد گران است و آن‌ها توانایی پرداخت وجه درخواستی را نداشته‌اند. فقط ۹ درصد از کاربران پرداخت اینترنتی را پیچیده و دشوار ارزیابی کرده‌اند. 

از سوی دیگر اما شیوه‌های جاافتاده‌ای برای پرداخت هزینه دسترسی به اطلاعات در سایت‌های خبری وجود ندارد. در پژوهش جداگانه‌ای که «بیت‌کوم» در حلقه‌ای از ۱۴۸ نشریه اینترنتی انجام داده، فقط ۴۱ درصد از سایت‌های خبری محتوای سایتشان را به فروش می‌رسانند. ۳۱ درصد از سایت‌های خبری، برخی از مقالات و گزارش‌های دست‌چین شده را برای فروش عرضه می‌کنند. ۱۵ درصد با قرار دادن مانع، از کاربران می‌خواهند که پس از پرداخت وجه موردنظر به محتوا دسترسی بیابند. ۷ درصد از سایت‌های خبری نیز دسترسی رایگان به محتوا را زمان‌بندی کرده‌اند، چنانکه به مدت محدودی محتوای موردنظر به‌طور رایگان عرضه شود، اما پس از انقراض مهلت، کاربر ناگزیر باشد برای استفاده از آرشیو سایت پول پرداخت کند.۵۹درصد از سایت‌های خبری اما کل محتوای سایتشان را همچنان به‌طور رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند.۴۹درصد از سایت‌های خبری اعتقاددارند که هر دم فروش محتوا اهمیت بیشتری پیدا می‌کند.۷۷درصد از سایت‌های خبری هم‌چنین برآورد کرده‌اند که در آینده بر اهمیت آگهی‌های تجاری برای روزنامه‌نگاری آن‌لاین افزوده خواهد شد. مؤسسه «بیت‌کوم» پیش‌بینی کرده است که در آینده‌ای نه‌چندان دور رادیوهای اینترنتی و استریوهایی که ویدیو عرضه می‌کنند رونق پیدا خواهند کرد. همچنین به اهمیت گوشی‌های تلفن هوشمند برای دسترسی به سایت‌های خبری نیز افزوده خواهد شد.۹۲درصد از سایت‌های خبری زیرساخت‌های لازم برای مطالعه این سایت‌ها از طریق تلفن‌های هوشمند را فراهم کرده‌اند، چنانکه به‌حسب ابعاد گوشی، صفحه‌آرایی سایت هم‌تغییر می‌کند و برای کاربران به‌سادگی قابل‌مطالعه است و از این میان ۶۷ درصد اپلیکیشن‌هایی برای اسمارت‌فون در اختیار کاربران قرار داده‌اند و ۵۲ درصد از سایت‌های خبری هم خود را به اپلیکیشن‌هایی برای تبلت‌ها مجهز کرده‌اند. به‌این‌ترتیب مؤسسه «بیت‌کوم» دریافته است که سایت‌های خبری خود را با نیازها و موقعیت ویژه کاربرانشان تطبیق می‌دهند.«بیت‌کوم» پیش‌بینی کرده است که روزنامه‌نگاری در جهان در پرتو این تحولات دگرگون می‌شود. از اهمیت روزنامه‌های محلی در آینده کاسته خواهد شد. ۴۰ درصد از مدیران سایت‌های خبری احتمال داده‌اند که تا ۱۰ سال آینده بخش عمده‌ای از محتوای سایت‌های خبری توسط الگوریتم‌ها، به‌طور خودکار تولید شود.روزنامه‌نگاران آنگاه می‌توانند به‌جای خبرنویسی‌های ملال‌آور و یکنواخت به تحلیل داده‌ها بپردازند و حقایق پنهان را با امکاناتی که در اختیاردارند افشا کنند.

آخرین ویرایش در %ق ظ، %26 %898 %1399 ساعت %00:%آبان