یک تصویر، یک خاطره: جیمز دین

13 ارديبهشت 1392

به گونه اي آرزو كنيد كه انگار هميشه زنده مي مانيد...

به گونه اي آرزو كنيد كه انگار هميشه زنده مي مانيد و به گونه اي زندگي كنيد كه انگار همين امروز مي ميريد. درک اهمیت زندگی وظیفه یک بازیگر است. سخت است تغییر آن و بیان آن از خود گذشتگی می‌خواهد. بازیگر بودن یعنی تنها‌ترین بودن در جهان، شما فقط با تمرکز و تخیلتان زنده‌اید و این تمامی چیزی است که دارید. یک بازیگر خوب بودن ساده نیست و یک انسان خوب بودن از آن هم سخت‌تر است. می‌خواهم پیش از آنکه به آخر خط برسم هر دو باشم. فکر می‌کنم نخستین دلیل بودن و زندگی در این دنیا کشف است.  برای یک بازیگر بازی مهم است، نه محبوبیت. آنهایی که من را نمی‌شناسند به من مانند یک دیوانه نگاه می‌کنند.  جيمز دين(1955-1931)

 

«جیمز دین»، بازیگر خوش‌چهره و پرآوازه هالیوود متولد هشتم فوریه 1931 است که روز 30 سپتامبر 1955 بر اثر سانحه‌ رانندگی در سن 24 سالگی درگذشت. وی با وجود تعداد کم نقش‌آفرینی‌هایش، شهرت فراوانی به‌دست آورد و تنها به واسطه‌ ایفای نقش در سه فیلم «شورش بی‌دلیل» (1955)، «شرق بهشت» (1955) و «غول» (1956) به محبوبیت فراوان دست یافت و مرگ ناگهانی وی بر اثر سانحه‌ رانندگی موجب جاودانه‌شدن شخصیت وی شد. «جیمز دین» اولین بازیگر سینما نام گرفت که بعد از مرگ، نامزد جایزه‌ اسکار شد و تاکنون تنها بازیگری است که دو نامزدی جایزه‌ اسکار بهترین بازیگری را پس از مرگ تجربه کرده است.  

«الیزابت تیلور»، ستاره مشهور هالیوود چندروز قبل از مرگش از رازی در باره جیمز دین، سخن گفت که سال­‌ها آن را پنهان ساخته بود. نشریه هالیوود ریپورتر، در این باره می‌­نویسد:«الیزابت تیلور» که به تازگی در سن 79 سالگی و بر اثر ایست قلبی از دنیا رفت، چهارده سال پیش طی مصاحبه ایی با مجله پی.او.وی، رازی را درباره «جیمز دین» افشا کرد و خاطر نشان کرده بود که تا قبل از مرگش این راز گفته نشود. اما الان بعد از چند روز از مرگش «کوین سیسومز» که چهارده سال پیش به تیلور قول افشای آن را بعد از مرگ وی داده بود، این راز را بیان کرد. تیلور در روز مصاحبه به کوین می گوید: «من عاشق جیمی بودم. من می خوام چیزی را به شما بگویم، اما باید به من قول بدهید که تا وقتی که من نمردم آن را بازگو نکنید. باشه؟ وقتی جیمی 11 ساله بود و مادرش از دنیا رفت، توسط خدمت کارشان مورد آزار قرار گرفت. من و جیمز بسیار درباره اش صحبت می کردیم، این یکی از مشکلات جیمز بود که برای من بازگویش کرد.»

حمیده وطنی/سلیس