«کلوزآپ» کیارستمی دومین فیلم برتر دهه ۹۰ میلادی

26 تیر 1396
کلوزآپ کلوزآپ

پایگاه اینترنتی ایندی‌وایر فهرستی از پنجاه فیلم برتر دهه ۹۰ میلادی منتشر کرد.

در فهرست منتشرشده فیلم عباس کیارستمی در کنار آثاری از کوئنتین تارانتینو و مارتین اسکورسیزی در صدر قرارداد. در مطلب ایندی‌وایر درباره سینمای دهه ۹۰ میلادی آمده است: «دهه ۹۰ زمان تحولی شگرف در سینمای جهان بود. در آمریکا از یک دهه پیش انقلابی علیه جریان خروجی آرام و بی‌تلاطم هالیوود آغازشده و پنجره‌ای به روی سینمای مستقل گشوده بود. در آن دوران کارگردانان جوان و پرهیجان که امروز در زمره نام‌های بزرگ سینما هستند، به منابع فیلم‌سازی دست پیدا کردند و هرکدام چندین اثر ماندگار خلق کردند. در این میان فیلم‌های تجاری بزرگ هالیوود در دست کارگردانانی چون اسپیلبرگ، بیگلو، ورهوفن و دی‌پالما بود.

درصحنه بین‌المللی موج نوی سینمای ایران گنجینه‌ای از فیلم‌های تازه را به جهان سینما عرضه کرد، سینمای هنگ‌کنگ به اوج و بلوغ رسید، سه فیلم‌ساز مؤلف در تایوان شیوه رایج فیلم‌سازی  تایوان را دگرگون کردند و کارگردانان دانمارکی می‌خواستند فیلم‌سازی را از بن دگرگون کنند.

 این دهه بیش از هر زمان شاهد ظهور فیلم‌سازانی بود که علاوه بر دیدگاه خاص،‌ درهای تازه‌ای به روی بی‌نهایت امکان روایت داستان بر پرده سینما باز کردند. کارگردان‌هایی چون عباس کیارستمی، وونگ کار وای، دیوید لینچ و کوئنتین تارانتینو سینما را از نو خلق کردند و برای این کار به جایگاه یک سوپراستار دست یافتند. این در حالی بود که سینمای جهان شاهد ورود تکنولوژی و ارائه آثاری چون «ماتریکس» و «داستان اسباب‌بازی» بود.

در میان پنجاه فیلم برتر دهه ۹۰ میلادی «رفقای خوب» به کارگردانی مارتین اسکورسیزی در جایگاه نخست قرار دارد و پس‌ازآن «کلوزآپ» به کارگردانی عباس کیارستمی قرار دارد. پنج فیلم نخست از پنجاه فیلم برتر دهه ۹۰ به انتخاب ایندی وایر عبارت‌اند از:

۱ - «رفقای خوب» به کارگردانی مارتین اسکورسیزی

۲ - «کلوزآپ» به کارگردانی عباس کیارستمی

۳ - «داستان عامه‌پسند» به کارگردانی کوئنتین تارانتینو

۴ - «روز گراندهاگ» به کارگردانی هارولد رامیس

۵ - «چانگ کینگ اکسپرس» به کارگردانی وونگ کار وای

آخرین ویرایش در %ب ظ، %12 %603 %1396 ساعت %16:%آذر