سوفیا لورن در 85 سالگی

03 مهر 1398
سوفیا لورن سوفیا لورن

نگرش من به زندگی بسیار ساده است

سلیس: چشم‌های گربه‌ای و سیمای افسونگر سوفیا لورن او را به شهرت جهانی رساندند. شور و سخت‌کوشی این هنرپیشه ایتالیایی احترام فیلم‌سازان دنیا را نسبت به او برانگیخت. سوفیا لورن، مظهر سینمای ایتالیای، ۲۰ سپتامبر ۸۵ ساله شد.

کمال

با حرکاتی خرامان و جذابیت فوق‌العاده زنان مناطق جنوب اروپا، سوفیا لورن پرده‌های سینمای سراسر دنیا را تسخیر کرد. فیلم‌سازان از زیبایی شکیل و هماهنگ او در فیلم‌هایشان بهره می‌گرفتند. لورن درزمینه طراحی عینک و جواهرات هم فعالیت داشته است.

من از همه خبرهای خوبی خوشحال می‌شوم که بچه‌هایم برایم درباره زندگی‌شان تعریف می‌کنند.

پیشرفت شغلی رؤیایی

سوفیا شیکولونه جوان در رؤیاهایش می‌دید که هنرپیشه شده است. او نخستین گام را برای تحقق آرزویش با پیروزی در مسابقه ملکه زیبایی در ایتالیا برداشت. در ۱۶ سالگی به‌عنوان سیاهی‌لشکر در «کجا می‌روی» بازی کرد. ۱۹۵۴ نخستین نقش ‌سینمایی‌اش را در «حیف که آدم بی‌سر و پایی هستی» ایفا کرد. بعدها در هالیوود در کنار ستارگانی چون پل نیومن، کلارگ گیبل و مارلون براندو به ایفای نقش پرداخت.

نگرش من به زندگی بسیار ساده است.

هالیوود

سوفیا لورن با ایفای نقش اصلی در فیلم «طلای ناپل» اثر ویتوریو دسیکا در سال ۱۹۵۴ به شهرت رسید. او درباره همکاری‌اش با دسیکا با امتنان گفته است: «بدون دسیکا کسی که امروز هستم نمی‌بودم.» او در سال ۱۹۵۷ در نخستین فیلمش برای هالیوود بازی کرد که «غرور و شهوت» نام داشت و فرانک سیناترا و کری گرانت نقش‌های اصلی را در آن بازی می‌کردند.

تجربه‌های جنگ

بزرگ‌ترین موفقیت او در اوج فعالیت سینمایی‌اش بازی در درام جنگی «دو زن» (۱۹۶۰) بود. او به خاطر بازی در نقش مادر جوانی که با دختر سیزده‌ساله‌اش ناامیدانه برای ادامه بقا مبارزه می‌کند، جایزه اسکار بهترین بازیگر زن را دریافت کرد. او خود مصائب و رنج‌های حاصل از جنگ را در کودکی تجربه کرده است: «سرم پر از تصاویری بود که هیچ‌گاه نتوانسته‌ام پاکشان کنم.»

نظم و سرسختی

سوفیا لورن در جشنواره‌های سینمایی بین‌المللی و افتتاحیه‌های نمایش فیلم، مثل اینجا در سال ۱۹۶۰ در زوریخ، در مرکز توجه تهیه‌کنندگان فیلم بود. پیشرفت شغلی او بسیار سریع بود. در بیش از ۱۰۰ فیلم جلوی دوربین نقش‌آفرینی کرد. در اواخر دهه ۱۹۷۰ فعالیت حرفه‌ای خود را کاهش داد. او خود درباره کارهایش گفته است: «همه‌چیز ثمره نظم و ایثار و سرسختی است.»

وسوسه‌گری بالباس‌های ابریشمی

در فیلم جاسوسی‌ - کمدی «نقش عربی» (۱۹۶۶) سوفیا لورن استعدادها و جذابیت‌هایش را باظرافت تمام به نمایش گذاشت. برای هنرپیشه مرد فیلم گریگوری پک، همپایی با شور و حرارت لورن کار راحتی نبود. ابتدا قرار بود کری گرانت نقش هنرپیشه اصلی مرد فیلم را بازی کند. لباس‌های باشکوه و زیبای فیلم طراحی کریستین دیور بود.

زوج افسانه‌ای

نام سوفیا لورن و مارچلو ماسترویانی به‌عنوان زوج افسانه‌ای سینمایی در تاریخ سینما ثبت‌شده است. این دو چندین فیلم معروف با یکدیگر بازی کردند. لورن دیگر به‌ندرت نقشی را برای بازی در فیلم می‌پذیرد. مرگ دوستش مارچلو در اواخر ۱۹۹۶ بحرانی را در زندگی او پدید آورد.

بانوی خانواده

نقش موردعلاقه سوفیا لورن، مادر ایتالیایی است. او علاقه زیادی نیز به آشپزی دارد. لورن در سال ۱۹۵۷ با تهیه‌کننده پرنفوذ ایتالیایی، کارلو پونتی، ازدواج کرد. این موضوع جنجال برانگیخت چون مقامات ایتالیا طلاق پونتی از همسر سابقش را به رسمیت نشناخته بودند. پونتی و لورن ۱۹۶۶ با تابعیت فرانسوی دوباره ازدواج کردند. هنگامی‌که پونتی در سال ۲۰۰۷ درگذشت، ثروتی هنگفت برای لورن بر جای گذاشت.

سرم پر از تصاویری بود که هیچ‌گاه نتوانسته‌ام پاکشان کنم.

سفیر ویژه سازمان ملل

لورن کودکان را دوست دارد. سازمان ملل متحد در نوامبر ۱۹۹۲ او را به‌عنوان سفیر ویژه کمیساریای کمک به آوارگان و پناهجویان و جانشین آدری هپبورن، هنرپیشه مشهور سینمای هالیوود که به‌سختی بیمار شده بود، برگزید. انجام این وظیفه درک و فعالیت انسان دوستانه بالایی را می‌طلبد.

نگرشی ساده

هم‌اکنون سوفیا لورن بیشتر اوقات زندگی‌اش را در سوئیس می‌گذراند. در ۸۵ سالگی چیزهای کوچک زندگی روزانه به او حس خوشبختی می‌بخشند: «نگرش من به زندگی بسیار ساده است. من از همه خبرهای خوبی خوشحال می‌شوم که بچه‌هایم برایم درباره زندگی‌شان تعریف می‌کنند.» 

آخرین ویرایش در %ب ظ، %25 %828 %1399 ساعت %22:%آبان