بررسی بیماری روانی ونگوگ در نمایشگاه «در مرز جنون»

موزه ونگوگ در آمستردام روز سه‌شنبه از نمایشگاه جدیدی رونمایی کرد.این نمایشگاه بر هجده ماه آخر زندگی ونسان ونگوگ، نقاش بزرگ سبک پسا امپرسیونیست، تمرکز دارد که اوج بیماری روانی او بود. ونسان ونگوگ که در هنر قرن بیستم میلادی چهره‌ای تأثیرگذار محسوب می‌شود، با فقر، اضطراب و افسردگی شدید زندگی کرد و در سال ۱۸۹۰ میلادی با شلیک گلوله جان خود را گرفت.

نمایشگاه «در مرز جنون» در مورد این چهره جالب و منحصربه‌فرد، پرسش‌هایی را مطرح می‌کند؛ مانند این‌که چرا او گوش خود را برید، یا وضعیت روانی او دقیقاً چگونه بود که درنهایت منجر به خودکشی او شد. یکی از جالب‌ترین اشیای این نمایشگاه، تپانچه کوچکی است که گمان می‌رود اسلحه‌ای باشد که موجب مرگ ونگوگ شد. به گفته مقامات موزه، این تپانچه زنگ‌زده کوچک، از کلکسیون شخصی به امانت‌گرفته شده و نخستین بار است که به نمایش گذاشته می‌شود.

ونسان ونگوگ در ۲۹ ژوئیه ۱۸۹۰ در مزرعه گندمی در شهر «شورواز» در نزدیکی پاریس، پایتخت فرانسه، درحالی‌که تنها ۳۷ سال داشت، به سینه خود شلیک کرد و سپس خود را به هتل محل اقامتش رساند و ۳۰ ساعت بعد هم‌چشم از جهان فروبست.در سال‌های بین دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ میلادی، یعنی ۶۰-۷۰ سال بعدازاین اتفاق، یک کشاورز محلی تپانچه زنگ‌زده‌ای را در زمین‌های همان مزرعه پیدا کرد. بنا بر بیانیه موزه ونگوگ، میران فرسودگی تپانچه نشان می‌دهد که حدود ۵۰-۶۰سال است که روی زمین مزرعه بوده است.

نمایشگاه «در مرز جنون» تا آخر تابستان سال جاری در موزه ونگوگ در شهر آمستردام برپا خواهد بود.