پل مک کارتنی موفق‌ترین هنرمند موسیقی بریتانیا شد

06 مرداد 1395

پل مک کارتنی با ساخت ۲۲ آلبوم پرفروش به‌عنوان موفق‌ترین هنرمند موسیقی بریتانیا معرفی شد.

به نوشته آسوشیتدپرس، سر پل مک کارتنی ۲۲ آلبوم پرفروش ساخته که ۱۵ مورد آن‌ها با همکاری گروه بیتلز ساخته و شماره یک شده‌اند. این خواننده که با گروه بیتلز دستاوردهای تاریخی کسب کرد در فهرست چارت آلبوم بریتانیا موفق‌ترین چهره موسیقی کشورش شناخته شد. در این آمار که به مناسبت شصتمین سال تهیه چارت آلبوم بریتانیا منتشرشده، مک کارتنی ۲۲ آلبوم شماره یک منتشر کرده که ۱۵ بار آن با گروه بیتلز انجام‌شده و او پس‌ازآن نیز ۴ بار به‌صورت سولو این موفقیت را تکرار کرده و ۲ بار با گروه «وینگز» و یک‌بار نیز با همکاری همسر فقیدش لیندا مک کارتنی این موفقیت را تکرار کرده است.

او اولین بار با بیتلز در سال ۱۹۶۳ با آلبوم «لطفاً مرا خشنود کن» ۱۹۱ هفته «شماره یک» بود و در رأس چارت آلبوم‌های بریتانیا جای داشت. او آخرین بار با باز انتشار «۱» از ترانه‌های بیتلز و آثار سولوی خودش در قالب یک آلبوم جدید در سال ۲۰۰۰ در رأس چارت قرار گرفت. او که با جرج هریسون، رینگو استار و جان لنون در گروه بیتلز همراه بود به‌عنوان پرفروش‌ترین خواننده ازنظر آلبوم در تاریخ بریتانیا نیز شناخته‌شده است. مک کارتنی دراین‌باره گفت: برایم باورکردنی نیست چون وقتی خودت ترانه‌هایت را می‌نویسی نمی‌دانی چطور این کار را می‌کنی. به خاطر می‌آورم که وقتی «لطفاً  مرا خشنود کن» «شماره یک» شد این اولین صفحه ما بود که در رأس قرار می‌گرفت و واقعاً احساس قشنگی برای همه ما بود.» 

در این فهرست جان لنون با ۱۸ صفحه شماره یک در مکان دوم قرارگرفته است. از این میان ۱۵ ترانه مربوط به گروه بیتلز و ۳ اثر سولو هستند. جورج هریسون با ۱۷ اثر که دو مورد سولو است و رینگو استار با ۱۵ کار جمعی بیتلز در مکان‌های بعدی قرار دارند. همچنین رابی ویلیامز نیز ۱۵ «شماره یک» دارد که ۴ مورد آن‌ها با گروه پاپ «تیک دت» و ۱۱ مورد سولو بوده است. الویس پریسلی، مدونا و فیل کالینز دیگر چهره‌های این چارت هستند. دیوید بویی که چندی پیش درگذشت با ۱۱ اثر «شماره یک» پس از آن‌ها قرار دارد.