جورج مایکل؛ فراز و نشیب یک ستاره موسیقی

08 دی 1395
جورج مایکل جورج مایکل

جرج مایکل با ترانه‌هایی چون «آخرین کریسمس» و «آزادی» به شهرت رسید. او نه‌تنها برای آثاری ماندگار که به خاطر جنجال‌های خصوصی نیز چهره‌ای خبرساز بود.

  مرگ جورج مایکل ستاره موسیقی پاپ در روز کریسمس و در سن ۵۳ سالگی هواداران او را در سرتاسر جهان در شوک فروبرد. جورج مایکل در دهه ۸۰ میلادی کار خود را با گروه وَم شروع کرد و به شهرت رسید اما در سال‌های بعد به‌تنهایی به فعالیت هنری خود ادامه داد و توانست بیش از ۱۰۰ میلیون نسخه از آثارش را به فروش برساند.

گئورگیوس کیریاکوس پانایوتو که بعدها نام جورج مایکل را برای خود انتخاب کرد، در ژوئن ۱۹۶۳ از پدری از مهاجران یونانی قبرس و مادری انگلیسی در شمال لندن به دنیا آمده بود. او همراه با ریجلی، هم‌کلاسی‌اش در دبیرستان، در اوایل دهه ۱۹۸۰ با گروه دونفره وم Wham وارد عرصه موسیقی حرفه‌ای شدند. این گروه که در سال‌های بین ۱۹۸۱ تا ۱۹۸۶ فعالیت داشت، ترانه‌های عرضه کردند که تعدادی از آن‌ها به پرفروش‌ترین ترانه‌های دهه ۱۹۸۰ تبدیل شد. بیدارم کن و آخرین کریسمس، دو ترانه مشهور این گروه بودند که هفته‌ها صدرنشین جدول پرفروش‌های بریتانیا و حتی آمریکا بودند.

یکی پرفروش‌ترین ترانه‌های این دهه «نجوای بی‌پروا» (Careless Whisper) بود که باآنکه اجرایی انفرادی از جورج مایکل بود اما در شناسنامه آن آمده که با همکاری ریجلی ساخته‌شده است.مایکل پس از جدایی از گروه وم فعالیت انفرادی خود را ادامه داد. هرچند یکی-دو دهه آخر عمرش کم‌کارتر از گذشته بود.

آلبوم Faith نخستین اثر مستقل او پس از جدایی‌اش از اندرو ریجلی بود که در ۱۹۸۹ به بازار آمد که بیش از ۲۵ میلیون نسخه از آن فروخته شد.مایکل برای این آلبوم جایزه گرمی آلبوم سال را گرفت. این دومین جایزه گرمی مایکل بود و پس‌ازآن فقط پنج بار دیگر نامزد جایزه شد.بسیاری از کارشناسان موسیقی او را مهم‌ترین خواننده بریتانیایی موسیقی پاپ در دهه ۱۹۸۰ می‌دانند که در کنار مایکل جکسون، مدونا و پرینس یکی از ستون‌های اصلی این‌گونه از موسیقی را در آن دهه بود.در فیلم مستند زندگی جورج مایکل در سال ۲۰۰۵ با عنوان داستانی متفاوت، جورج مایکل اذعان کرد که کوشیده موفقیت‌های خود را به‌پای موفقیت‌های مایکل جکسون و مدونا برساند.

پس از دوران طلایی

اما پس از موفقیت‌های طلایی در دهه ۹۰، زندگی و تصویر جورج مایکل جنجال‌برانگیز و پرحاشیه شد.او در سال ۱۹۹۳ پس از درگذشت انسلمو فلپا به علت ابتلا به بیماری ایدز، ضربه روحی شدیدی خورد.وی در سال ۱۹۹۴ تلاش کرد همه قراردادهای خود با شرکت سونی را فسخ کند چون آن را «برده‌داری حرفه‌ای» می‌نامید.شرکت سونی را متهم کرد که برای آلبوم «بی‌تعصب گوش کن» به‌خوبی بازاریابی نکرده است.جورج مایکل در دادگاه شکست خورد و مجبور شد به تعهدات خود در قبال سونی عمل کند و دو آهنگ دیگر برای این شرکت ضبط کند.پس‌ازآن، جورج مایکل با شرکت دریم ورکز قرارداد بست و آلبوم بعدی خود را در سال ۲۰۰۵ به نام «پیرتر» (Older) منتشر کرد. فروش این آلبوم در آمریکا به یک‌میلیون نسخه هم نرسید.

جورج مایکل در سال ۱۹۹۷ مادر خود را در اثر ابتلا به سرطان از دست داد. بازداشتش توسط پلیس جایگاه اجتماعی او را نزد جامعه تنزل داد تا جایی که این روند چند بار دیگر هم تکرار شد. او ماجرای دستگیری خود را در سال ۱۹۹۸ در ویدیوی تک آهنگ «بیرون» (Outside) بازسازی و هجو کرد. این تک آهنگ در جدول آهنگ‌های محبوب در بریتانیا تا رتبه چهارم بالا آمد.

جورج مایکل در ماه ژوئیه ۲۰۱۰ به جرم رانندگی پس از استفاده از مواد مخدر به تحمل هشت هفته زندان محکوم شد.او پس از گذراندن نیمی از محکومیت خود، به دلیل خوش‌رفتاری از امکان آزادی مشروط برخوردار شد.

 مایکل در اختتامیه المپیک ۲۰۱۲ لندن آهنگ تازه‌ای از خود را اجرا کرد که بسیاری گفتند او از فرصت استفاده کرده تا کار تازه‌اش را تبلیغ کند.او در آن مراسم ترانه «نور سفید» (The white light) را اجرا کرد که درباره تجربه نزدیک شدنش به مرگ است. یکی از ترانه‌های به‌یادماندنی آن دوران «آخرین کریسمس» Last Christmas است که باوجوداینکه بیش از سه دهه از عمرش می‌گذرد، اما هرسال در ایام عید کریسمس از بسیاری از شبکه‌های رادیویی به گوش می‌رسد.

 

واکنش هنرمندان نسبت به مرگ جرج مایکل

در پی مرگ ناگهانی جرج مایکل، ستاره موسیقی، بسیاری از چهره‌های دنیای هنر از طریق شبکه‌های اجتماعی به وی ادای احترام کرده‌اند. چهره‌هایی همچون پل مکارتی، مدونا و کری آندروود.

پل مک‌کارتنی خواننده بریتانیایی در اینستاگرم نوشته موسیقی شیرین سبک سول از جرج مایکل بعد از مرگ ناگهانی او تا ابد باقی خواهد ماند.مک‌کارتنی می‌نویسد: «چندین بار با او همکاری کرده‌ام و همیشه استعداد درخشانش و طنز خاصش که خود را به تمسخر می‌گرفت تجربه کار با او را لذت‌بخش می‌کرد.»

مدونا هم با پست ویدئوی کلیپی در اینستاگرم خود به جرج مایکل ادای احترام کرد.این کلیپ از مراسم اهدای جوایز ام تی وی سال ۱۹۸۹ است که در آن مدونای ۳۱ ساله جایزه یک‌عمر دستاورد را به جرج مایکل اهدا می‌کند. مدونا در این پست می‌نویسد: «خدا نگه داردوست من یک هنرمند بزرگ دیگر را از دست دادیم.» دیتا وان تیس طراح امریکایی در کنار عکسی که از خودش و جرج مایکل در کنار هم پست کرده نوشته همان‌طور که از صورتم پیداست روزی که از نزدیک با جرج مایکل آشنا شدم یکی از بهترین روزهای زندگی‌ام بود. او از خاطراتی که با مایکل دارد نوشته و در انتها می‌گوید بسیار قدردانم که او لحظاتی از عمرش را به من داد و با موسیقی‌اش به من کمک کرد. از اینکه دیگر نیست قلب می‌شکند.

التون جان از که از دوستان و همکاران قدیمی جرج مایکل است در اینستاگرم از او یادکرده و نوشته «عمیقاً شوک شده‌ام. دوست عزیزی را ازدست‌داده‌ام- مهربان‌ترین و سخاوتمندترین قلب و بااستعدادترین هنرمند.» کری اندروود خواننده کانتری نوشته «هرگز به خودش نگفتم اما او همیشه برای من تأثیرگذار بوده. در کودکی از رادیو صدایش را می‌شنیدم و دوست داشتم و در بزرگ‌سالی که او را در کنسرت دیدم گریستم. صدای او به من کمک کرد بخوانم. تا ابد از اینکه این‌ها را به او نگفتم پشیمان خواهم بود.»

سم اسمیت خواننده بریتانیایی که در بهار گذشته حساب توییتر خود را بسته بود. فقط برای بزرگداشت یاد جرج مایکل امروز صبح به این شبکه بازگشت و نوشت واژه‌ها نمی‌توانند توصیف کنند که موسیقی تو و خودت چقدر برای من ارزش داشتید؛ و از کسانی که او را در توییتر دنبال می‌کنند خواهش کرد با صدای بلند ترانه‌های جرج مایکل را گوش کنند. 

دیگر چهره‌های دنیای فیلم و موسیقی مانند گروه دوران دوران، راین رنولدز، جیمز کوردون و آلن دیجنرس نیز در شبکه‌های اجتماعی در پی مرگ ناگهانی جرج مایکل از او یادکردند.