«لالا لند» جوایز گلدن گلوب را درو کرد

20 دی 1395

سلیس: هفتاد و چهارمین دوره گلدن گلوب در لس‌آنجلس برگزار شد و بر اساس آرای اعضای اتحادیه مطبوعات خارجی هالیوود، بهترین تولیدات سینمایی و تلویزیونی انتخاب شدند. فیلم لالا لند مهم‌ترین جوایز گلدن گلوب را گرفت. ازجمله جایزه بهترین فیلم در رده موزیکال-کمدی به فیلم لالا لند رسید که موزیکالی عاشقانه در مورد یک موزیسین و یک بازیگر جوان است که برای ستاره شدن در هالیوود به لس‌آنجلس می‌روند. دیگر فیلم‌هایی که نامزد این جایزه شده بودند زنان قرن بیستم، دِدپول، فلارنس فاستر جنکینز و خیابان آواز هستند.

فیلم مهتاب برنده جایزه بهترین فیلم در رده درام شد. این فیلم نامزد ۶ جایزه گلدن گلوب شده بود و این تنها برد فیلم در مراسم به شمار می‌رود. پیش‌بینی‌ها این بود که بین فیلم منچستر ساحلی و مهتاب یکی برنده گوی طلایی شود.

جایزه بهترین کارگردان در گلدن گلوب امسال به دیمین شازل برای فیلم «لالا لند» اهدا شد. او جایزه بهترین فیلم‌نامه‌نویسی را هم برای این فیلم دریافت کرد. این پیروزی از سوی منتقدان بسیاری پیش‌بینی‌شده بود. رقبای آقای شازل برای جایزه بهترین کارگردان تام فورد برای فیلم «حیوانات شب‌زی» مل گیبسون برای فیلم «هکسا ریج» بری جنکینز برای فیلم «مهتاب» و کنت لونرگران برای فیلم «منچستر ساحلی» بودند.

کیسی افلک برای ایفای نقش در فیلم «منچستر ساحلی» برنده جایزه بهترین بازیگر مرد در رده درام شد. این پیروزی کمابیش پیش‌بینی‌شده بود. بااین‌وجود برخی احتمال بردن را به دنزل واشنگتن در «حصارها» داده بودند. دیگر نامزدهای این جایزه جول ادگرتون در «دوست داشتن» اندرو گارفیلد در «هکسا ریج» و ویگو مورتنسن در «کاپیتان خارق‌العاده» بودند. کیسی افلک یک‌بار دیگر در سال ۲۰۰۸ نامزد جایزه گلدن گلوب شده بود اما برنده نشد.

ایزابل هوپر برای ایفای نقش در فیلم «آل» برنده جایزه بهترین بازیگر زن در رده درام شد. پیروزی غیرمنتظره چراکه اکثر پیش‌بینی‌ها بر این اساس بود که ناتالی پورتمن در «جکی» سرگذشت همسر جان اف کندی رئیس‌جمهوری فقید آمریکا برنده این جایزه می‌شود. دیگر نامزدهای این جایزه ایمی ادمز در «ورود» جسیکا چستین در «خانم اسلون» روت نِگا در «دوست داشتن» بودند. خانم هوپر هنرپیشه فرانسوی است و این اولین باری بود که نامزد جایزه گلدن گلوب شده بود.

همان‌طور که انتظار می‌رفت «اِما استون» در گلدن گلوب ۲۰۱۷ برنده جایزه بهترین بازیگر زن در رده موزیکال-کمدی شد. او برای بازی در فیلم «لالا لند» این جایزه را گرفت. رقبای او در رده موزیکال-کمدی آنت بنینگ در «زنان قرن بیستم» لیلی کالینز در «قوانین صدق نمی‌کند» هیلی استاینفلد در «لبه هفده» و مریل استریپ در «فلارنس فاستر جنکینز» بودند. او گفت فیلم «لالا لند» در مورد رؤیاپردازان است و بینندگان را تشویق کرد تا رؤیاهای خود را دنبال کنند.

رایان گازلینگ همان‌طور که انتظار می‌رفت برنده جایزه بهترین بازیگر مرد در رده موزیکال/کمدی شد. گازلینگ این جایزه را برای بازی در فیلم لالا لند دریافت کرد. دیگر نامزدهای این جایزه عبارت بودند از کالین فارل در «خرچنگ»، هیو گرانت در «فلارنس فاستر جنکینز»، جونا هیل در «سگ‌های جنگ» و رایان رینولدز در «دِد پول».

لالا لند برای موسیقی متن «اورژینال» هم جایزه گرفت. جاستین هورویتز این جایزه را پذیرفت.جایزه بهترین ترانه «اورژینال» نیز به فیلم لالا لند با ترانه «شهر ستارگان» یا «City of Stars» رسید.

ویولا دیویس در «حصارها» برنده جایزه بهترین بازیگر زن در نقش مکمل شد. فیلم حصارها توسط دنزل واشنگتن کارگردانی شده و نوشته «آگوست ویلسون» است. ویلسون برای نوشتن این داستان جایزه پولیتزر را دریافت کرد. دیگر نامزدهای جایزه بهترین بازیگر زن، نیکول کیدمن در «لیون»، میشل ویلیامز در «منچستر ساحلی»، نایومی هریس در «مهتاب» و اوکتاویا اسپنسر در «ارقام پنهانی» بودند.

جایزه بهترین بازیگر مرد در نقش مکمل به ارون تیلور جانسون برای بازی در فیلم حیوانات شب زی رسید. فیلم حیوانات شب زی با کارگردانی تام فورد نامزد ۳ جایزه گلدن گلوب شده بود.

تقدیر از مریل استریپ

مریل استریپ در گلدن گلوب امسال جایزه افتخاری «سسیل بی دومیل» یک‌عمر دستاورد را دریافت کردویولا دیویس این جایزه را به او تقدیم کرد و گفت «تو باعث می‌شوی افتخار کنم که یک هنرمندم.» مریل استریپ نامزد ۳۰ جایزه گلدن گلوب شده که در تاریخ سینما بی‌همتاست.او همچنین نامزد ۱۹ جایزه اسکار شده که این هم در بین تمامی بازیگران سینما بی‌نظیر است.

مریل استریپ به شماری از ستارگان حاضر در سالن مراسم اشاره کرد که هرکدام در یک‌گوشه از دنیا به دنیا آمده‌اند. او در سخنانش با اشاره به رأی‌دهندگان و برگزیدگان گلدن گلوب که «اتحادیه مطبوعات خارجی هالیوود» هستند گفت مطبوعات، خارجی‌ها و هالیوود. کنایه او به رئیس‌جمهوری جدید آمریکا بود که ضمن انتقاد از مهاجران، منتقدان زیادی در میان رسانه‌ها و هالیوود دارد.

مریل استریپ با اشاره به تقلید «دونالد ترامپ» از خبرنگار معلول روزنامه نیویورک‌تایمز گفت: این نقش‌آفرینی امسال واقعاً مرا حیرت‌زده کرد و چنگک‌های آن در قلبم فرورفت. نه برای آن‌که خوب بود بلکه برای این‌که تأثیرگذار بود و کار خودش را کرد. این اتفاق زمانی روی داد که فردی که قصد دارد روی مهم‌ترین صندلی این کشور بنشیند، ادای یک خبرنگار معلول را درمی‌آورد و او را مورد تمسخر قرار می‌دهد. زمانی که این صحنه را دیدم قلبم شکست و هنوز نمی‌توانم آن را از ذهنم بیرون کنم زیرا چیزی که می‌دیدم در فیلم نبود و در واقعیت اتفاق می‌افتاد.

این بازیگر برنده سه جایزه اسکار در جمع حاضران در مراسم اعطای جوایز گلدن گلوب گفت اقدام «ترامپ» به‌نوعی به قلدری وجهه قانونی بخشیده است و این رفتار می‌تواند به زندگی روزمره مردم نیز سرایت کند و درواقع به سایر مردم نیز اجازه می‌دهد چنین رفتاری داشته باشند استریپ همچنین گفت امروز بیش از هر زمان دیگری حفاظت از آزادی بیان در مطبوعات و رسانه‌ها احساس می‌شود.

«ویولا دیوس» برنده جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل زن نیز همچون «استریپ» در سخنرانی پس از کسب جایزه‌اش به ترامپ پرداخت و گفت: انتخاب او به‌عنوان رئیس‌جمهور بازتاب آمریکای امروز است.

ناکامی اصغر فرهادی

در بین فیلم‌های خارجی فیلم «آل» از فرانسه برنده گلدن گلوب شد. انتظار می‌رفت این جایزه به فیلم فروشنده اصغر فرهادی و یا «تونی اردمن» از آلمان برسد. فیلم «آل» با بازی «ایزابل هوپر» در مورد زن موفقی است که در جستجوی مردی که به او تجاوز کرده بوده است.

در بین سریال‌های تلویزیونی

سریال «آتلانتا» جایزه بهترین سریال کمدی را از آن خود کرد. دیگر نامزدهای این جایزه سریال‌های «Black-ish»، «موتزارت در جنگل»، «Transparent»  و «ویپ» بودند. «دونالد گروور» تهیه‌کننده، نویسنده و بازیگر این سریال در مراسم این جایزه را از سوی دست‌اندرکاران سریال پذیرفت.

دونالد گلوور با بازی در سریال «آتلانتا» برنده جایزه بهترین بازیگر مرد در رده موزیکال-کمدی شد. این نخستین باری بود که گلوور نامزد گلدن گلوب شده و جایزه گرفت.«کلیر فوی» برای بازی در سریال «تاج» برنده جایزه بهترین بازیگر زن در رده درام شد. سریال «تاج» در سال ۲۰۱۶ شروع به پخش‌شده است و خانم فوی در این سریال در نقش ملکه الیزابت دوم بازی می‌کند. او هنگام پذیرفتن جایزه گفت در دنیا به زنان بیشتری مانند ملکه الیزابت دوم نیاز است تا در مرکز قدرت باشند. جایزه بهترین سریال درام هم به سریال «تاج» اهدا شد.

سریال «مردم بر ضد او جی سیمپسون» جایزه بهترین سریال کوتاه تلویزیونی را دریافت کرد. سریال «مردم بر ضد او جی سیمپسون» در مورد یک بازیکن فوتبال آمریکایی معروف آمریکاست که در دهه نود میلادی به جرم قتل همسرش دادگاه او تا مدت‌ها در رسانه‌ها مطرح بود.

بیلی باب ترنتن برای بازی در سریال «گولایت» جایزه بهترین بازیگر مرد در رده درام را گرفت. سریال گولایت از سال ۲۰۱۶شروع‌شده است و در گلدن گلوب نامزد یک جایزه شده بود که آن را برد.

جایزه بهترین بازیگر زن در یک سریال کمدی به «تریسی آل رأس» برای بازی در سریال «Black-ish» رسید. او جایزه خود را به زنان رنگین‌پوست اهدا کرد و دستاوردهایی که شاید دیده نشود اما او گفت «ما شما را می‌بینیم».

 

مروری بر تاریخچه جوایز گلدن گلوب

اولین مراسم گلدن گلوب کی و کجا برگزار شد؟ تندیس این جایزه را چه کسی طراحی کرد؟ اولین بار چه زمانی جایزه برترین فیلم‌های خارجی زبان اعطاء شد؟

مراسم گلدن گلوب اولین بار، اوایل سال 1944 توسط انجمن مطبوعات خارجی، در قالب جشنی غیررسمی در کمپانی فاکس قرن بیستم برگزار شد.در این دوره از رقابت‌ها «جنیفر جونز» برای بازی در فیلم زیبا و تأثیرگذار «آهنگ برنادت» برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن شد. این در حالی بود که این فیلم همچنین جایزه گلدن گلوب بهترین فیلم سال را از آن خود کرد. جوایز در این سال به‌صورت دست‌نوشته‌هایی به برندگان آن اعطاء شد.سال بعد اعضای انجمن مطبوعات خارجی به‌منظور یافتن طرحی مناسب برای تندیس این رقابت‌ها، ترتیب یک مسابقه داد. در این میان «مارینا سیسترناس»، رئیس این انجمن طی سال‌های 1945 و 1946 میلادی طرح گویی درخشان بروی پایه‌ای استوانه‌ای را به‌عنوان نماد از دنیا، پیشنهاد داد که درنهایت تأیید شد.ضیافت رسمی گلدن گلوب سال 1945 برای اولین بار در هتل بورلی هیلز برگزار شد. در این چهره‌های شاخصی چون «اینگرید برگمن» و «الکساندر نوکس» برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول زن و مرد سال شدند.

سال 1951 انجمن مطبوعات خارجی تصمیم گرفت که بخش‌های بهترین فیلم، بازیگر زن و مرد را به دو قسمت درام و موزیکال یا کمدی تقسیم کند. سال بعد نیز این انجمن جایزه «سسیل ب.دمیل» را پایه‌گذاری کرد که در آن خود «دمیل» اولین برنده این جایزه بود. این جایزه هرساله به کسی تعلق می‌گیرد که در عرصه هنر و سرگرمی کار ارزنده و شاخصی انجام داده باشد.

تاریخچه جایزه بهترین فیلم خارجی زبان که یکی از مهم‌ترین بخش‌های جوایز گلدن گلوب محسوب می‌شود نیز در جایزه بین‌المللی ساموئل گلدوین که در سال‌های 1959 تا 1964 به فیلم‌های غیر آمریکایی اعطاء می‌شد ریشه دارد.در این میان جوایزی نیز بوده‌اند که به‌مرور حذف‌شده‌اند ولی انجمن مطبوعات خارجی سال 2007 نیز اقدام به پایه‌گذاری جایزه‌ای جدید تحت عنوان بهترین انیمیشن بلند سینمایی کرد که در این سال انیمیشن‌های مطرحی چون «اتومبیل‌ها»، «هپی فیت»، «خانه هیولا» نامزد این جایزه شدند و درنهایت انیمیشن «اتومبیل‌ها» برنده این جایزه شد.

انجمن مطبوعات خارجی هالیوود که از ابتدا برگزارکننده این رقابت‌ها بوده و همچنان این وظیفه را به عهده دارد، متشکل از 90 روزنامه‌نگاری است که صنعت سرگرمی آمریکا را در روزنامه‌ها و مجلات در سطح اروپا، آسیا، استرالیا، آمریکای جنوبی و مرکزی پوشش خبری می‌دهند. این روزنامه‌نگاران از 55 کشور مختلف جهان هستند.امروزه جوایز گلدن گلوب در 25 بخش مختلف به برندگانش اعطاء می‌شود که در این 14 بخش سینمایی و 11 بخش تلویزیونی است. سال گذشته هفتاد و سومین دوره از رقابت‌های گلدن گلوب 10 ژانویه برگزار شد.