شب طلایی سینمای ایران در جشنواره کن

04 خرداد 1395

 حمیده وظنی/سلیس: در مراسم اختتامیه جشنواره که شامگاه روز یکشنبه دوم خرداد در شهر کن فرانسه برگزار شد، نخل طلای بهترین فیلم به کن لوچ برای فیلم «من دانیل بلیک» تعلق گرفت.

در این مراسم همچنین جایزه بهترین فیلمنامه به اصغر فرهادی برای فیلم «فروشنده» رسید. آقای فرهادی پس از دریافت جایزه‌اش گفت: «فیلم‌های من معمولا فیلم‌های شادی نیستند ولی خوشحالم با جایزه‌هایی که گرفته‌ام، توانسته‌ام یخشی از مردم کشورم را شاد کنم.»

فیلم «فروشنده» همچنین توانست یک جایزه دیگر را هم از آن خود کند؛ شهاب حسینی برای بازی در این فیلم، جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره کن را دریافت کرد.او  پس از دریافت جایزه‌اش گفت: «این جایزه به‌نوعی از سوی مردم ایران به من رسیده است و من هم آن را به مردم سرزمینم باز می‌گردانم

زمانی که شهاب حسینی روی صحنه رفت دست‌اندرکاران فیلم «فروشنده» با شگفتی و خوشحالی از آن استقبال کردند و ترانه علیدوستی، بازیگر دیگر این فیلم اشک‌های شوق‌اش جاری شد.

از سوی دیگر جایزه بهترین کارگردانی این دوره هم به طور مشترک به دو کارگردان اهدا شد؛ کریستین مونجیو از رومانی برای فیلم فارغ‌التحصیلی و همچنین الیویه آسیاس برای فیلم خریدار شخصی از کشور کانادا.

در این دوره از جشنواره کن، جایزه بهترین بازیگر زن نیز به جکلین خوزه برای فیلم «مامان رُزا/Ma' Rosa» تعلق گرفت.

جایزه ویژه هیئت داوران نیز به فیلم «عزیز آمریکایی» ساخته آندرا آرنولد اهدا شد.

امسال هشت سینماگر شامل چهار مرد و چهار زن از سراسر جهان اعضای هیئت داوران بخش رقابتی جشنواره فیلم کن به ریاست جرج میلر، کارگردان استرالیایی مکس دیوانه، را تشکیل می‌دادند.

کتایون شهابی، پخش‌کننده بین‌المللی سینمای ایران در بخش خصوصی، آرنو دسپلچین کارگردان و نویسنده فرانسوی، کریستین دانست بازیگر آمریکایی، والری گولینو بازیگر، کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده از ایتالیا، مدس میکلسون بازیگر دانمارکی، لازلو نمس کارگردان برنده اسکار اهل مجارستان، ونسا پارادی بازیگر و خواننده فرانسوی و دونالد ساترلند بازیگر کانادایی اعضای هیئت داوران بخش اصلی شصت و نهمین جشنواره فیلم کن بودند.