«لرد» محمد رسول‌اف برنده جایزه اصلی بخش نوعی نگاه جشنواره کن شد

07 خرداد 1396

 «لِرد» به کارگردانی محمد رسول‌اف به‌عنوان بهترین فیلم بخش نوعی نگاه هفتادمین دوره جشنواره فیلم کن شناخته شد.

برندگان این دوره بخش نوعی نگاه جشنواره فیلم کن، شنبه‌شب معرفی شدند و فیلم «لِرد» به کارگردانی محمد رسول‌اف از ایران جایزه اصلی را دریافت کرد. تازه‌ترین ساخته سینمایی رسول‌اف بر اساس فیلم‌نامه‌ای نوشته خود او ساخته‌شده است. «لرد» داستان پسری به نام رضا است که با دوری جستن از شهر، در مزرعه خود مشغول به کار است. او همراه خانواده‌اش در دامن طبیعت زندگی آرامی دارد. اداره مزرعه با مشکلاتی روبرو شده است. رضا می‌خواهد این مشکلات را با دوری از زنجیره روابط فاسد محلی پشت سر بگذارد.

رسول‌اف شنبه‌شب ششم خردادماه بعد از دریافت این جایزه با حضور روی سن٬‌ از داوران برای اعطای این جایزه تشکر کرد. رضا اخلاقی راد، سودابه بیضایی، نسیم ادبی، میثاق زارع، زینب شعبانی، ژیلا شاهی، مهدی مهربان، مجید پتکی، باقر یکتا، سپهر عبادی، محمد پورحسن، امین نامدار و شهرام یحیایی بازیگران این فیلم هستند. «لِرد» یکی از 18 فیلم بخش رقابتی نوعی نگاه جشنواره کن بود که به استعدادهای نو اختصاص دارد.

در همین حال، «دختر ایپریل» به کارگردانی میشل فرانکو کارگردان مکزیکی جایزه داوران بخش نوعی نگاه را برد. این فیلم درباره تجدیددیدار یک مادر نامتعادل و دو فرزندش است که یکی از آن‌ها باردار است؛ اما سوارز بازیگر فیلم «جولیتا» آلمودوار نقش ایپریل را بازی می‌کند. فرانکو سال گذشته فیلم «مزمن» با بازی تیم راث را در بخش مسابقه کن داشت.

جایزه بهترین کارگردان به تیلور شریدان برای «Wind River» رسید. اولین فیلم شریدان تولید مشترک آمریکا، بریتانیا و کاناداست. جرمی رنر و الیزابت اولسن در این فیلم معمایی بازی می‌کنند که داستانش در وایومینگ روی می‌دهد.

شازمین ترینکا برای فیلم ایتالیایی «خوش‌شانس» به کارگردانی سرجو کاستلیتو جایزه بهترین نقش‌آفرینی را برد و متیو آمالریک برای فیلم فرانسوی «باربارا» جایزه ویژه شعر سینما را دریافت کرد.

اوما تورمن بازیگر آمریکایی رئیس داوران بخش نوعی نگاه کن بود. ردا کاتب بازیگر فرانسوی، محمد دیاب کارگردان مصری، ژواکیم لافوس کارگردان بلژیکی و کارل اوک مدیر هنری جشنواره بین‌المللی فیلم کارلووی واری دیگر داوران این بخش بودند.