مروری بر مهم‌ترین فیلم‌های فستیوال ونیز 2017

14 شهریور 1396

با شروع هفتاد و چهارمین دوره از جشنواره فیلم ونیز، دنیای سینما برای آغاز فصل جوایز آماده می‌شود. طبق الگوی چند سال اخیر، یکی از مدعیان اصلی اسکار حتماً باید در این جشنواره حضورداشته باشد. ونیز امسال هم‌سال پرستاره‌ای را در پیش دارد و استودیوهای آمریکایی روی نظر هیئت‌داوران برای میانبر زدن به جایزه اسکار حساب ویژه‌ای بازکرده‌اند. در ادامه مروری خواهیم داشت بر فیلم‌های مهم و پر سروصدایی که در جشنواره امسال به نمایش درخواهند آمد.

سابربیکان (جرج کلونی)

فیلم تازهٔ «جرج کلونی» با بازی «مت دیمون»، «جولین مور» و «اسکار ایزاک» یکی امیدهای فصل جوایز است. کلونی در کارنامهٔ کارگردانی‌اش هم آثار ناموفق دارد و هم آثار موفق. فیلم‌نامه یکی از المان‌هایی است که در فیلم‌های نه‌چندان دل‌چسب کلونی لنگ می‌زد اما این بار در کنار خود کلونی نام «برادران کوئن» به‌عنوان نویسنده نوشته‌شده و ازاین‌رو باید به فیلم امید بیشتری داشت. «سابربیکان» یک فیلم جنایی تاریک و تیره با مایه‌های کمدی سیاه است.

اولین اصلاح (پل شریدر)

«پل شریدر» نویسنده «راننده تاکسی» و «گاو خشمگینِ» اسکورسیزی، نزدیک به هجده فیلم ساخته و در کارنامه‌اش، هم آثار تحسین‌شده‌ای مانند «یقهٔ آبی» وجود دارد هم فیلم‌های ضعیفی مثل «قانون جنگل». چند سالی است که روند آثار ناموفق شریدر ادامه دارد حالا باید دید که «اولین اصلاح» در کدام بخش کارنامهٔ این کارگردان قرار می‌گیرد.

سومین قتل (هیروکازو کوره‌اِدا)

«هیروکازو کوره‌اِدا» که جایزه کارگردانی ونیز را برای فیلم «مابوروسی» در سال ۱۹۹۵ کسب کرد، اکنون پس از دو دهه به ونیز باز گشته است. او که بیش از همه برای درام‌های خانوادگی‌اش شناخته می‌شود در «قتل سوم» تریلری قانونی را ارائه کرده که درباره وکیلی با بازی ماساهارو فوکاویاما از فیلم «شبیه پدر، شبیه پسر» فیلمی که در سال ۲۰۱۳ برنده جایزه گروه داوری کن شد است. او در این فیلم باورهایش درباره قانون را مطرح می‌کند و زیر سؤال می‌برد.

سه بیلبورد بیرون از ابینگ میزوری (مارتین مک‌دونا)

«مارتین مک‌دونا» نه‌تنها به‌عنوان یکی از کارگردان‌های مهم این روزها شناخته می‌شود بلکه یکی از مهم‌ترین نمایشنامه‌نویسان زندهٔ ایرلندی است. مک‌دونا، کارگردان آثار تحسین‌شده‌ای «در بروژ» و «هفت دیوانه» سبک قصه‌گویی خاص خودش را دارد و این بار هم با تیم بازیگری درجه‌یکی به جشنواره ونیز آمده است.

کوچک کردن (الکساندر پین)

چهار سال از اثر تحسین‌شدهٔ پیشین «الکساندر پین»، «نبراسکا» گذشته. حالا این بار پین با اثری متفاوت بازگشته است. او البته تمایلش به هجو شرایط اجتماعی کنار نگذاشته اما این بار در داستانی علمی تخیلی قصه‌اش را پیش می‌برد. به این‌ها اضافه کنید بازیگران درجه‌یکی مانند مت دیمون، کریستن ویگ و کریستوف والتز. فیلم پین فیلم افتتاحیه جشنواره است که جا پای آثاری مانند «جاذبه»، «لالالند» و «بردمن» در سال‌های گذشته گذاشته است.

شکل آب (گیرمو دل‌تورو)

یک عاشقانه در دههٔ شصت میلادی بین یک مستخدم ناشنوا و یک موجود شبه انسان که در آب زندگی می‌کند. «شکل آب» ازنظر القای حس نوستالژی و در کنار آن فضای فانتزی شباهت زیادی به شاهکار دل تورو «هزارتوی پن» دارد و خیلی از طرفدارانش امیدوارند که بهترین و کامل‌ترین اثر خود در دو دههٔ اخیر را ساخته باشد. سالی هاوکنیز در این فیلم که در دوره جنگ سرد می‌گذرد، در آزمایشگاهی مخفی بازی می‌کند که یک مخلوق آبزی عجیب در آنجا نگه‌داری می‌شود. داگ جونیز، اوکتاویا اسپنسر و مایکل شنون دیگر بازیگران فیلم هستند. این فیلم ۸ دسامبر اکران جهانی می‌شود.

مادر! (دارن آرونوفسکی)

شاهزاده سیاه ونیز با جدیدترین فیلمش بار دیگر در این جشنواره حضور یافته است. او که پیش‌تر در لیدو شیر طلا را در سال ۲۰۰۸ برای «کشتی‌گیر» دریافت کرد با فیلمی ترسناک با عنوان «مادر!» در جشنواره امسال حضور دارد که جنیفر لارنس، خاویر باردم، اد هریس، میشل فایفر، دامنال گلیسون وکریستن ویگ در آن بازی می‌کنند. این کارگردان با نمایش آنونیس فیلم نکاتی درباره فیلمش ارائه کرده ازجمله این‌که این فیلم تصویرگر زوجی است که زندگی‌شان با ورود میهمانانی ناخوانده و غیرمنتظره دستخوش تغییر می‌شود. پارامونت امتیاز پخش جهانی این فیلم را در اختیار دارد. همه منتظرند که از فیلم‌نامه‌ای که آرونوفسکی فقط در یک هفته نوشته سر دربیاورند. برعکس اثر اخیر آرنوفسکی «نوح» فیلم‌ساز دوباره به ریشهٔ آثار جنون آمیزش بازگشته. فیلم که بازیگران درجه‌یکی مانند جنیفر لارنس، خاویر باردم، اد هریس و میشایل فایفر را در اختیار دارد از همین الآن باید جزو نامزدهای بازیگری حسابش کرد.

مکتوب، عشق من: کانتو اونو (عبداللطیف کشیش)

«عبداللطیف کشیش» یکی از محبوب‌ترین کارگردان‌ها برای داوران جشنواره‌ها است. «راز جو» در سال ۲۰۰۸ بهترین فیلم فرانسوی در سزار شد و «آبی گرم‌ترین رنگ است» نخل طلای کن را به خانه برد. کشیش نتوانست «مکتوب…» را در یک فیلم تمام کند پس فیلم‌برداری را ادامه داد تا در دو فیلم این کار را انجام دهد به همین دلیل فیلم به جشنوارهٔ کن نرسید. هنوز مشخص نیست که بر سر فیلم چه آمده فیلم تمام‌شده یا نه یا اینکه فیلم دومی در کار خواهد بود... آلبرتو باربرا مدیر جشنواره فیلم ونیز معتقد است «مکتوب» باید قسمت اول این سه‌گانه باشد.

بازداشت (خاویر لگارد)

لگارد هنرپیشه و کارگردان فرانسوی تجربه ساخت اولین فیلم بلندش را انجام داده واین در حالی است که با ساخت اولین فیلم کوتاهش با عنوان «پیش‌ازاین که همه‌چیز از دست برود» در سال ۲۰۱۴ نامزدی اسکار را کسب کرد. او داستان «بازداشت» را نوشته که درباره یک زندگی مشترک است که با شکست روبه‌رو شده و به نتیجه تلخی منجر شده است. دنیس منوشه، لیا دروکر و توماس گیوریا بازیگران این فیلم هستند. این فیلم پس از اکران اولیه در ونیز در بخش «پلتفرم» جشنواره فیلم تورنتو به نمایش درمی‌آید. این فیلم سپس در فرانسه اکران می‌شود.

فرشته‌ها سفید می‌پوشند (ویوین کو)

این کارگردان پس از ساخت فیلم اولش با عنوان «خیابان تله» که در سال ۲۰۱۳ در بخش هفته منتقدان ونیز به نمایش درآمد به اولین کارگردان زن چینی بدل شده که پس از لئو میائومیئو که سال ۱۹۹۳ در بخش رقابتی ونیز حضور داشت، به این بخش راه می‌یابد. لیت فیلن بر دختر نوجوانی متمرکز است که تنها شاهد یک جنایت است اما چیزی نیم گوید چون می‌ترسد شغلش را از دست بدهد. این فیلم با حمایت مرکز ملی سینمای فرانسه ساخته‌شده است. کو از چهره‌های کلیدی سینمای مستقل چینی است که پیش‌تر تهیه فیلم «ترن شب و زغال سیاه و یخ کوچک» را بر عهده داشت. او سال ۲۰۱۴ جایزه خری طلای بهترین بازیگر زن جشنواره برلین را دریافت کرد.

کشور شیرین (وارویک تورنتون)

این وسترن اولین فیلم بلند از بومیان استرالیا است که برای بخش رقابتی ونیز انتخاب‌شده است. تورنتون برنده دوربین طلای کن برای «سامسون و دلیله» در سال ۲۰۰۹ بود. او جوایزی از جشنواره فیلم آدلاید و فستیوال جنوب استرالیا نیز برای این فیلم در کارنامه دارد. در این فیلم سم نیل، برایان براون، همیلتون موریس و گیبسون جان بازی می‌کنند و داستان بر فردی از بومیان استرالیا متمرکز است که برای قتل محاکمه می‌شود.

حامد شاطر عباس